Vybíráme topné tyče: Jaký výkon zvolit?

Chcete pořídit topnou tyč do velké koupelny a už už saháte po té s nejvyšším výkonem, protože přece víc hřeje? Zpozorněte. Výkon topné tyče totiž neurčují jen metry čtvereční, které je potřeba vytopit. Vše závisí na hlavně na koupelnovém žebříku.

Nechte si poradit od nejpovolanějších

Jaký výkon topné tyče vybrat, to skutečně určuje výrobce vašeho koupelnového žebříku. Prohledejte šuplíky nebo internet a pozorně čtěte manuál. Zjistíte, kolik wattů vám výrobce doporučuje a přes jaký výkon byste rozhodně jít neměli. Věřte, že kdo se doporučení nedrží, docela riskuje. A nejde jen o to, že přijdete o záruku.

Všechny topné tyče u nás seženete s výkonem buď 300, 600 nebo 900 W. Designovou topnou tyč Home Plus pak i o výkonu 1200 W. Jaké jsou další typy? Čtěte.

Co se může stát, když je výkon tyče vyšší?

1. Elektrické žebříky

Největší nebezpečí hrozí u elektrických žebříků: tedy radiátorů, které nejsou napojené na centrální vytápění a fungují jako uzavřená soustava. Vodu v nich zahřívá topná tyč samotná.

Když zvolíte příliš vysoký výkon, tyč i žebřík se vám budou přehřívat. Pro takové případy má každá tyč bezpečnostní pojistku. Ta ale bude kvůli vysokému výkonu spínat opakovaně a je jen otázka času, kdy shoří

Dalšímu přehřívání pak už nic nebrání: žebřík se působením tlaku vyboulí a topná tyč může dokonce shořet. A spolu s ní může vzplanout i koupelna nebo celý dům. Za krátké mrknutí do manuálu ještě před koupí to tedy stojí.

2. Kombinované žebříky

Vytápíte koupelnu kombinovaným žebříkem, který je napojený na centrální vytápění a tyč ho zahřívá jen mimo topnou sezónu? Pokud nemáte žebřík na vstupu i výstupu uzavřený, voda v radiátoru se při přehřátí má kam rozpínat. I tak ale můžou vysoké teploty topnou tyč i žebřík poškodit.

Mimo topnou sezónu je však běžné žebřík na vstupu i výstupu uzavírat a topit tyčí pouze v koupelně. Právě tehdy hrozí největší nebezpečí přehřívání a následného požáru.

Doporučený výkon topné tyče si tedy ještě před nákupem vždy zkontrolujte v manuálu výrobce vašeho koupelnového žebříku. Jen tam najdete správné údaje, kterými se při výběru řídit. 

Produkty