Jak připojit topný žebřík?

Jak připojit topný žebřík?

 

Instalujete do koupelny nový zdroj tepla a nejste si jistí, jak to udělat správně? Už jsme pro vás sepsali, co všechno budete k připojení topného žebříku potřebovat. Způsob připojení se ale u jednotlivých žebříků liší – můžete se totiž setkat hned s několika typy. Každý z nich vyžaduje jiný druh termostatického ventilu a záleží i na tom, jestli topení připojujete jen k otopné soustavě, nebo se mimo sezónu chystáte přitápět i elektrickou topnou tyčí. Pojďme si jednotlivé způsoby připojení koupelnových žebříků představit. 

 

1. Klasické krajní připojení

Tento typ žebříku se jedné straně připojí na přívod teplé vody a na druhé straně na vrat – tedy na studenou vodu.

a) Připojení pouze k otopné soustavě

 Na jednu stranu žebříku našroubujte termostatický ventil s termostatickou hlavicí a připojte ho k přívodu teplé vody pomocí svěrné spojky. Na druhou stranu pak patří šroubení. K připojení tohoto typu žebříku slouží termostatický ventil Vision, případně jeho alternativa Square, která se liší svým designovým provedením. Vyberte si ten, který do vaší koupelny sedne lépe.

Klasické připojení topného žebříku s termostatickým ventilem Vision

b) Připojení k otopné soustavě v kombinaci s elektrickou topnou tyčí

Pokud chcete přitápět mimo sezónu i topnou tyčí, doporučujeme zvolit speciální termostatický ventil Integra, který vám umožní topnou tyč nainstalovat přímo. Pokud se rozhodnete použít běžný termostatický ventil, je potřeba použít T-kus, který funguje jako „rozdvojka”, do které topnou tyč zapojíte. Řešení, které umožňuje tyč zapojit napřímo, je ale jednodušší i elegantnější. 

Klasicé zapojení termostatické ventilu Integra včetně topné tyče

2. Středové připojení

Tyto žebříky připojíte jedním ventilem na středu žebříku. Důležitým parametrem při výběru ventilu je jeho rozteč. Nejběžnější je 50 mm, ale možná vlastníte žebřík s jinou roztečí – vyberte tedy takový ventil, který je pro váš žebřík vhodný. 

a) Připojení pouze k otopné soustavě

Termostatické ventily pro středové připojení jsou dostupné jak pro rozteč 50 mm (varianta Twins), tak i pro jinou rozteč (v takovém případě se ventil skládá ze dvou kusů, takže jej můžete přizpůsobit.)

Při samotné instalaci potřebujete vědět, která strana ventilu je určená pro přívod vody a která pro vrat – to se u jednotlivých typů termostatických ventilů liší, rozhodně si tedy předem prostudujte návod nebo technický list. 

Stredove_pripojeni_s_termostatickym_ventilem_Twins


b) Připojení k otopné soustavě v kombinaci s elektrickou topnou tyčí

Zde se výběr termostatického ventilu odvíjí od tvaru vašeho topného žebříku. Pokud máte běžný žebřík se dvěma svislými trubkami po stranách, využijete stejný ventil pro středové připojení jako v případě připojení pouze k otopné soustavě. Elektrickou topnou tyč pak jen zapojíte do jedné z volných trubek.

Možná ale vlastníte radiátor s atypickým tvarem, který má obě svislé trubky buď po pravé, nebo po levé straně. I u těch je běžné středové připojení s roztečí 50 mm, ale termostatický ventil i topná tyč se zde připojují do stejného bodu. I v tomto případě existuje jednoduché řešení, stejně jako u klasického připojení: termostatický ventil Integra, tentokrát ve středovém provedení, kterým tyč připojíte přímo bez mezisoučástek. 

Termostatický ventily Integra se středovým připojením

 

3. Jednobodové připojení k otopné soustavě

Termostatické ventily pro jednobodové připojení se ke koupelnovému žebříku připojují pomocí ponorné trubky. Vždy se jedná o připojení s roztečí 50 mm. Pro tento typ topidla jsou určené termostatické ventily, které jsou k dostání v rohové nebo přímé variantě: podle toho, zda vám trubky otopného systému, ke kterým žebřík připojujete, vedou zdí nebo podlahou.

Jednobodove-pripojeni-termostaticky-ventil-UnicoVyberte si ten pravý termostatický ventil

Existují tři typy připojení topného žebříku: klasické, středové a jednobodové. Pro každý z nich je vhodný jiný termostatický ventil. Záleží i na tom, zda žebřík připojujete pouze k otopné soustavě, nebo zároveň chcete mít možnost vytápět koupelnu i topnou tyčí. Pro každý typ připojení si můžete vybrat takový ventil, který vám bude vyhovovat nejen technicky (pravým nebo levým provedením a typem svěrných spojek), ale i svým designem. Termostatické ventily můžete pořídit jak samostatně, tak i v základní sadě s termostatickou hlavicí nebo v kompletní sadě – včetně svěrných spojek a krytek.

Produkty