Jak používat topnou tyč v různých ročních obdobích?

1) Když vytápíte koupelnu elektrickým žebříkem

Pokud vám koupelnový radiátor běží pouze na elektřinu, v podstatě můžete topit, jak se vám zachce. V zimě pomocí topné tyče vyhříváte koupelnu tak, aby vám bylo dobře. Na chvilku ji zapnout a usušit ručníky není problém ani po zbytek roku. Na topení v ostatních místnostech jste tedy naprosto nezávislí.

Elektrické topné tyče bez regulace zapínáte a vypínáte podle potřeby. Tyče s regulací a termostatem nastavíte předem. S nimi neřešíte, kdy je potřeba topení vypnout nebo ztlumit. Rozhodnou to za vás. Neplýtváte tedy energiemi a tím pádem ani penězi.

Co všechno jde na chytřejších topných tyčích nastavit? Podívejte se na přehled funkcí.

2) Když vytápíte koupelnu kombinovaným žebříkem

Kombinované žebříky jsou kromě elektřiny napojené i na centrální vytápění. Topíme s nimi tedy trochu jinak.

Tyč vs. kotel

Důležité je, že není možné topit tyčí a centrálním vytápěním zároveň. Co se stane, když máte spolu s kotlem zapnutou i tyč? Ve chvíli, kdy koupelnu vytopíte na požadovanou teplotu, termostatická hlavice se uzavře a další vodu z kotle do radiátoru už nepustí.

Kotel však stále běží a klidně by mohl koupelnu vyhřívat. Místo toho ale topí jen tyč a vy plýtváte elektřinou. Během topné sezóny si tedy v koupelně tyčí přitopte třeba při ranní sprše, kdy máte kotel vypnutý. Je to efektivnější. Jinak koupelnu vyhřívejte pomocí centrálního vytápění.

Tyč totiž využijete hlavně mimo topnou sezónu. V přechodném období, kdy ještě není třeba vytápět celý dům, ale koupelna by o pár stupňů navíc už snesla. Nebo když vám v létě neschnou ručníky.

Pamatujte, že...

Mimo topnou sezónu, kdy topíte pouze tyčí, by měl být žebřík na vstupu i výstupu uzavřený. To aby voda kolovala jen v něm. Až začnete topit v celém domě, znovu ho otevřete. Ať vám do žebříku může proudit voda z kotle.

Produkty